Sense SNS-300 ™

Wieloczęstotliwościowy, niezbędny do pracy w trudnych warunkach terenowych

Lokalizator SNS-300TM to pierwszy wieloczęstotliwościowy system lokalizacji firmy Sense®, który wszedł na seryjnej produkcji w 2012 roku. Instrument został zaprojektowany i zbudowany w technologii znacznie bardziej zaawansowanej od tej, która występuje w bardzo dobrze przyjętym w środowisku wiertniczym lokalizatorze Eclipse.

Oprócz trybu pracy na podwójnej częstotliwości 1.5 / 12 kHz, z możliwością zmiany z częstotliwości 1.5 kHz na 12 kHz i odwrotnie w trakcie prowadzenia pilota, kiedy nadajnik znajduje się pod ziemią, dostępne są dwa dodatkowe tryby pracy na częstotliwościach 12+ kHz (tryb maksymalnej mocy dla częstotliwości 12 kHz) i 33 kHz. System lokalizacji SNS-300TM jest zatem lokalizatorem, który może pracować na trzech różnych częstotliwościach (1.5, 12 i 33 kHz), ale w czterech różnych trybach pracy:
– tryb pracy na częstotliwości pojedynczej 1.5, 12 kHz, 12+ kHz (maksymalna moc sygnału) lub 33 kHz (razem możliwe są trzy tryby pracy na trzech różnych częstotliwościach); wybrana w ten sposób na początku częstotliwość pracy nie może ulec zmianie w trakcie przewiertu
– tryb pracy na częstotliwości podwójnej 1.5 / 12 kHz w tym znaczeniu, że nadajnik można przełączyć na jedną z dwóch częstotliwości (1.5 kHz lub 12 kHz) w dowolnym momencie, kiedy głowica wiertnicza z nadajnikiem znajdują się już pod ziemią

Tryb pracy na częstotliwości podwójnej jest wykorzystywany najczęściej w sytuacji, kiedy pomiar na częstotliwości 12 kHz pozwala na lokalizację położenia głowicy wiertniczej, ale obecność niektórych rodzajów przeszkód, np. płyt żelbetowych uniemożliwa odczytanie pozostałych parametrów niezbędnych do nawigacji, czyli prowadzenia pilota zgodnie z planem przewiertu. Rozwiązaniem problemu jest lokalizacja głowicy na częstotliwości 12 kHz a nawigacja na częstotliwości 1.5 kHz. Urządzenie pozwala na wygodne przełączanie między tymi dwiema częstotliwościami pracy za pomocą jednego przycisku na pulpicie odbiornika.

W lokalizatorze SNS-300TM nie mogło zabraknąć bardzo nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają możliwości techniczne, bezpieczeństwo i komfort pracy takich, jak:

– analizator widma
– wybór optymalnej częstotliwości pracy wolnej od zakłóceń elektromagnetycznych
– wbudowany system zapisu danych DataRecordTM w pamięci odbiornika
– możliwość eksportu zapisanych danych metodą bezprzewodową za pomocą znajdującego się w zestawie radiomodemu
– oprogramowanie do eksportu danych na komputer i ich dalszej obróbki i wizualizacji
– pomiar nachylenia nadajnika względem płaszczyzny poziomej z dokładnością do 0.1% (jednego promila),
– pomiar położenia kątowego (tzw. pozycji zegarowej) w 24 pozycjach
– duży wybór nadajników radiowych
– możliwość współpracy z nadajnikiem kablowym
– możliwość współpracy z sondą przekaźnikową RETRANSTM

Użytkowników systemów lokalizacji starszej generacji, takich jak Eclipse, Mark III, IV i V oraz Sense-SNS-200 PROnTM ucieszy na pewno fakt, że nadajniki lokalizatora Sense-SNS-300TM są w pełni kompatybilne z nadajnikami tych pięcu wymienionych wyżej instrumentów, ponieważ występuje tu pełna zgodność protokołu transmisji danych na częstotliwościach 12 kHz (dla systemów Eclipse i SNS-200PROnTM) i 33 kHz (dla systemów Mark III-V). Nadajniki wykonano w technologii o zwiększonej odporności na wstrząsy mechaniczne i są one oferowane w cenie konkurencyjnej w stosunku do cen nadajników Eclipse i serii Mark.

Technologia radiowa i kablowo-radiowa

Lokalizator SNS-300TM to uniwersalne narzędzie pomiarowo-lokalizacyjne, dobrze radzące sobie w warunkach zakłóceń elektromagnetycznych przede wszystkim dzięki zaawansowanej technologii wieloczęstotliwości oraz wbudowanej w funkcji kablowej transmisji danych. W zależności od wielkości nadajnika, rodzaju zasilania, trybu pracy na częstotliwości pojedynczej bądź podwójnej z możliwością przełączania pod ziemią, trybu mocy nadajnika, częstotliwości roboczej i warunków terenowych maksymalny zasięg nadajników radiowych dochodzi do około 20 m i do około 30 h pracy aktywnej (dla częstotliwości 12 kHz lub 33 kHz). Dla nadajników kablowych serii CAB dostępnych dla tego lokalizatora zasięg dochodzi do około 30 m a czas pracy jest oczywiście nieograniczony, ponieważ nadajnik kablowy jest zasilany po kablu z akumulatora wiertnicy.

Nadajniki radiowe (sondy) występują w dwóch wielkościach:

– nadajniki standardowe typu STD o wymiarach zewnętrznych 32 x 380 mm, do których wchodzą dwie baterie typu C (wymiary 26 x 50 mm) – mogą to być baterie alkaliczne LR14/1.5 V lub baterie litowe np. UHR-CR26500/3.0 V albo jedna bateria litowa o nazwie handlowej SuperCell
– nadajniki o zwiększonej mocy działania typu EXT o wymiarach zewnętrznych 32 x 480 mm, do których wchodzą cztery baterie typu C (wymiary 26 x 50 mm) – mogą to być baterie alkaliczne LR14/1.5 V lub baterie litowe np. UHR-CR26500/3.0 V, ewentualnie dwie baterie litowe o nazwie handlowej SuperCell

Nadajnik kablowy typu CAB posiada wymiary 32 x 480 mm i jest zasilany kablem z akumulatora wiertnicy. Nadajnik CAB nie tylko przesyła po tym samym kablu dane o położeniu kątowym, nachyleniu względem płaszczyzny poziomej i temperaturze nadajnika, ale również może komunikować się drogą radiową z odbiornikiem w celu wyznaczenia głębokości. Zasięg nadajnika CAB to maksymalnie około 50 m.

Nadajnik kablowy typu CAB posiada wymiary zewnętrzne 32 x 480 mm i jest zasilany kablem z akumulatora wiertnicy. Nadajnik CAB nie tylko przesyła po tym samym kablu dane o położeniu kątowym, nachyleniu względem płaszczyzny poziomej i temperaturze nadajnika, ale również może komunikować się drogą radiową z odbiornikiem w celu wyznaczenia głębokości. Zasięg nadajnika CAB to maksymalnie około 30 m.

Innowacyjna sonda przekaźnikowa RETRANS ™

Lokalizator SNS-300 ™ jest standardowo wyposażony w moduł komunikacji radiowej z sondami przekaźnikowymi typu RETRANSTM, które umożliwiają skuteczną komunikację między odbiornikiem a monitorem (stanowiskiem operatora wiertnic) również w warunkach braku bezpośredniej widoczności między odbiornikiem a monitorem lub w warunkach utrudnionej komunikacji z różnych przyczyn (silne zakłócenia elektromagnetyczne albo przeszkody terenowe). Zadaniem sondy przekaźnikowej, która jest umieszczona między odbiornikiem a monitorem w takim miejscu, aby widoczność do niej była zapewniona z obydwu tych miejsc, jest skuteczna retransmisja danych przychodzących z odbiornika dalej do monitora. Problemy z telemetrią nie są może główną przeszkodą w nawigacji HDD, ale od czasu do czasu występują niewątpliwie takie sytuacje, że taki problem występuje (ww. przeszkody natury elektromagnetycznej albo terenowej lub duża odległość) i sonda RETRANSTM rozwiązuje ten problem. Jedna sonda przekaźnikowa pozwala zwiększyć zasięg w komunikacji do około 1000 m a dodanie drugiej sondy wydłuża tę odległość do około 1500 m.

Wyposażenie standardowe lokalizatora Sense SNS-300TM:

– Odbiornik (wygodny uchwyt, najmniejsza waga na rynku)
– Monitor 6-calowy z podstawką na magnesie i daszkiem ochraniającym przed deszczem i słońcem
– Nadajnik radiowy 3-częstotliwościowy 300-STD-380
– Sonda przekaźnikowa RETRANSTM z anteną zewnętrzną 11.5 cm
– Antena zewnętrzna monitora o wysokości 55 cm
– Ładowarka sieciowa 12V z wtyczką do gniazda 220 V do zasilania monitora
– Kabel zasilający do monitora do gniazda 12V na wiertnicy
– Kabel zasilający do minitora do akumulatora zewnętrznego
– Modem radiowy z gniazdem USB do transmisji danych DataRecordTM z odbiornika do komputera
– Pendriwe USB zawierający:
      – instrukcję obsługi
      – oprogramowanie DataRecordTM do transferu i obróbki danych na komputerze

Wyposażenie standardowe jest zaprezentowane na poniższym zdjęciu. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji wyposażenia zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami klienta. Firma MARPOL posiada w ofercie produkcyjno-handlowej obudowy (głowice wiertnicze) do każdego rodzaju nadajników i lokalizatorów, które są kompatybilne z przewodem wiertniczym wiertnicy sterowanej dowolnej marki. Nie ma zatem przeszkód, aby wybrany system lokalizacji radiowej lub kablowej firmy Sense® mógł zostać wdrożony na dowolnum urządzeniu wiertniczym HDD.

• Analizator widma Sense® SNS-300TM, który umożliwia pomiar szumów i wybór optymalnej częstotliwości pracy wolnej od zakłóceń elektromagnetycznych
• Lokalizator Sense® SNS-300TM może pracować w zakresie częstotliwości od 1.5 kHz do 33 kHz
• Możliwość wyboru trzech różnych częstotliwości pracy 1.5, 12 i 33 kHz w celu eliminacji zakłóceń
• Możliwość wyboru dwóch trybów mocy sygnału (tryb wysoki jest tylko jeden i występuje pod nazwą 12+ kHz)
• Możliwość wyboru dwóch trybów pracy odpowiednio na częstotliwości pojedynczej lub podwójnej
• Możliwość przełączenia między niektórymi częstotliwościami w nadajniki znajdującym się pod ziemą
• Technologia Sense Smart ModeTM cyfrowej obróbki danych podczas pomiaru głębokości
• Bezprzewodowa synchronizacja częstotliwości pracy między odbiornikiem a nadajnikiem
• Cztery kanały komunikacji radiowej (telemetria), aby uniknąć interferencji z innymi wiertnicami
• Lokalizator posiada wbudowny układ trzech anten wewnętrznych
• Azymut (kierunek wiercenia) jest wyznaczany z bardzo dużą dokładnością metodą trzech punktów
• Dokładność pomiaru nachylenia nadajnika 0.1%
• Współpraca z dłuższymi nadajnikami radiowymi (L = 480 mm) typu EXT (long-range)
• Lokalizator może współpracować z nadajnikiem kablowym typu CAB Sense®
• Lokalizator może współpracować z sondą przekaźnikową RETRANSTM
• Maksymalny czas czuwania nadajnika radiowego do 200 godzin
• Czas przejścia nadajnika w tryb czuwania 15 minut
• Czas pracy baterii nadajnika od 10 do 30 godzin
• Wbudowana w odbiornik funkcja zapisu danych pomiarowych DataRecordTM
• Transfer danych DataRecordTM metodą bezprzewodową z odbiornika do komputera celem dalszej obróbki
• Funkcja „sterowania na cel” ułatwiająca prowadzenie pilota
• Funkcja „kulka w ramce” ułatwiająca lokalizację pozycji głowicy wiertniczej
• Funkcja „prowadzenia torem bocznym” ułatwiająca prowadzenie przewiertu pod przeszkodami bez bezpośredniego dostępu do trasy przewiertu
• Pomiar położenia kątowego (tzw. pozycji zegarowej) nadajnika w 24-rech pozycjach
• Wygodne i intuicyjne menu na odbiorniku i monitorze

Oznaczenie produktuSNS-300™
Częstotliwości pracy1.5, 12, 33 kHz
Trzy tryby pracy na częstotliwości pojedynczej12, 12+, 33 kHz
Jeden tryb pracy na częstotliwości podwójnej z możliwością przełączania1.5 / 12 kHz
Trzy tryby standardowe mocy sygnału12, 1.5/12, 33 kHz
Jeden tryb wysoki mocy sygnału12+ kHz/b>
Liczba kanałów komunikacji między odbiornikiem a monitorem (tzw. telemetria)4 kanały
Zasięg w komunikacji między odbiornikiem a monitorem450-500 m (433 MHz)
Zasięg w komunikacji między odbiornikiem a monitorem z jedną sondą przekaźnikową RETRANS ™ (telemetria z jedną sondą przekaźnikową)1000 m<
Zasięg w komunikacji między odbiornikiem a monitorem z dwiema sondami przekaźnikowymi RETRANS ™ (telemetria z dwiema sondami przekaźnikowymi)1500 m
Zasięg w pomiarze głębokości10-30 m
Źródło zasilania dla odbiornika6 baterii typu C-1.5V lub NiMH-1.2 V
Źródło zasilania dla monitora– Ładowarka sieciowa 12V z wtyczką do gniazda 220V do zasilania monitora
– Kabel zasilający do monitora do gniazda 12V na wiertnicy
– Kabel zasilający do minitora do akumulatora zewnętrznego
Czas pracy baterii dla nadajnika10 – 30 godzin (zależy od typu nadajnika, trybu mocy sygnału, trybu pracy, liczby i typu baterii oraz częstotliwości pracy)
Ekran monitoraCiekłokrystaliczny LCD
Temperatura pracy odbiornika i monitoraod -40oC do +60oC
Dokładność pomiaru odległości między odbiornikiem a nadajnikiem± 5%
Minimalna odległość między odbiornikiem i nadajnikiem50cm
Wymiary zewnętrzne odbiornika { wysokość x szerokość x długość }{ 285 x 140 x 310 mm }
Waga odbiornika2.5kg
Monitor standardowy typu SCD (Sense® Compact Display)6″
Wymiary nadajnika radiowego standardowego typu STD (wyposażenie standardowe)32 x 380 mm
Wymiary sondy przekaźnikowej RETRANS ™ (wyposażenie standardowe)32 x 315 mm + antena 115 mm
Wymiary nadajnika radiowego dłuższego (L = 480 mm) typu EXT (long-range) (wyposażenie opcjonalne)32 x 480 mm
Wymiary nadajnika kablowego CAB (wyposażenie opcjonalne)32 x 480 mm
Nr kat.rodzaj / wymiary nadajnika
rodzaje baterii
tryb mocy sygnałuczęstotliwość pracy / głębokość*czas pracy w trybie aktywnym*
300-STD-380

radiowy STD / 32 x 380 mm
2 х 1.5 V alkaliczna typ C

1 х 3.6 V litowa SuperCell typ 2 C

standardowy S

wysoki H

(pojedyncza f) 12 kHz / 15 m
(podwójna f) (12/1.5 kHz) / (15/10 m)
(pojedyncza f) 33 kHz / 20 m
(pojedyncza f) 12+ kHz / 18 m
30 h
10 h
30 h
20 h
300-EXT-480radiowy EXT / 32 x 480 mm
4 х 1.5 V alkaliczna typ C

standardowy S

wysoki H

(pojedyncza f) 12 kHz / 20 m
(podwójna f) (12/1.5 kHz) / (20/10 m)
(pojedyncza f) 33 kHz / 25 m
(pojedyncza f) 12+ kHz / 25 m
30 h
10 h
30 h
20 h
300-EXT-480radiowy EXT / 32 x 480 mm
4 х 3.6 V litowa typ C

standardowy S

wysoki H

(pojedyncza f) 12 kHz / 25 m
(podwójna f) (12/1.5 kHz) / (25/10 m)
(pojedyncza f) 33 kHz / 30 m
(pojedyncza f) 12+ kHz / 30 m
30 h
10 h
30 h
20 h
300-CAB-480kablowy 32 х 480 mmmoc stała1.5 / 10; 12/25; 33/30 [ kHz/m ]

* Wszystkie wartości podane w tej tabeli mają wartości przybliżone. Aktualny czas prac nadajnika i możliwości pomiaru głębokości zależą od wielu czynników, w tym m.in. od warunków geologicznych, stopnia zakłóceń elektromagnetycznych, warunków atmosferycznych, rodzaju nadajnika, sposobu zasilania, typu użytych baterii lub akumulatorów oraz częstotliwości pracy).

Innowacyjna sonda przekaźnikowa RETRANS ™

Lokalizator SNS-300tTM jest standardowo wyposażony w moduł komunikacji radiowej z sondami przekaźnikowymi typu RETRANS ™, które umożliwiają skuteczną komunikację między odbiornikiem a monitorem (stanowiskiem operatora wiertnic) również w warunkach braku bezpośredniej widoczności między odbiornikiem a monitorem lub w warunkach utrudnionej komunikacji z różnych przyczyn (silne zakłócenia elektromagnetyczne albo przeszkody terenowe). Zadaniem sondy przekaźnikowej, która jest umieszczona między odbiornikiem a monitorem w takim miejscu, aby widoczność do niej była zapewniona z obydwu tych miejsc, jest skuteczna retransmisja danych przychodzących z odbiornika dalej do monitora. Problemy z telemetrią nie są może główną przeszkodą w nawigacji HDD, ale od czasu do czasu występują niewątpliwie takie sytuacje, że taki problem występuje (ww. przeszkody natury elektromagnetycznej albo terenowej lub duża odległość) i sonda RETRANS ™ rozwiązuje ten problem. Jedna sonda przekaźnikowa pozwala zwiększyć zasięg w komunikacji do około 1000 m a dodanie drugiej sondy wydłuża tę odległość.

Sonda przekaźnikowa Sense RETRANS ™ znajduje się na standardowym wyposażeniu lokalizatora Sense SNS-300tTM. W razie wystąpienia trudności w transmisji danych do monitora sonda RETRANS ™ może być łatwo i szybko w dowolnym momencie przyłączona do układu odiornik-monitor poprawiając warunki pracy. W razie konieczności można przyłączyć drugą sondę RETRANS ™ i stanowi to maksymalną liczę sond, jakie można przyłączyć.

Dane techniczne sondy przekaźnikowej Sense RETRANS ™:
Wymiary zewnętrzne: 315 x 32 mm + antena górna zewnętrzna o długości 115 mm
Częstotliwość pracy: 433 MHz
Zasilanie: dwie baterie alkaliczne 1.5 V typu C (ewentualnie dwa akumulatory niklowo-wodorkowe typu NiMH)
Czas pracy aktywnej: minimum 20 h

Operator’s Manuals / Instrukcje obsługi:
PDF Operator Manual Sense SNS-300 English

Technical Specification / Karty katalogowe:
PDF karta katalogowa SENSE SNS-300 Polish
PDF tabela nadajników Sense SNS-300 Polish

Close Menu